مراحل انجام کار(تصویب پروپوزال - دریافت کد - مراحل انجام دفاع)

 

مرحله اول

تعیین استاد راهنما بر اساس فرم زیر

 

فرم تعیین استاد راهنما

 

پس از موافقت گروه و تعیین استاد مربوطه تکمیل فرمهای پروپوزال انجام میگیرد.لینک فرم پروپوزال از لینک زیر قابل دریافت می باشد.

 

 

فرم شماره 1 ( فرم پروپوزال)

 

پس از تکمیل فرمهای پروپوزال و تایید استاد راهنما / مشاور و  شورای تخصصی گروه مرحله ثبت نام در سامانه پژوهشیار آغاز می گردد. مراحل کار در سامانه پژوهشیار از لینک زیر قابل دریافت است.

  

مراحل گردش کار در سامانه پژوهشیار

 

پس از بارگذاری فرم ها در سامانه پژوهشیار لازم است کلیه مدارک بصورت دستی تحویل قسمت پژوهش گردد تا مراحل اخذ کد و سایر مراحل توسط واحد پژوهش دانشگاه انجام گیرد.

 

 

 

آئین‌نامه و راهنمای نگارش و تدوین پایان‌نامه‌های كارشناسی‌ارشد

 

و

 

فرم شماره 25

 

 

 

 

 

 

مهندسی مکانیک

 

مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که فیزیک مهندسی و ریاضیات را با دانش مواد تلفیق نموده، با طراحی، آنالیز، ساخت و نگاهداری سیستم‌های مکانیکی سروکار دارد.[۱] طراحی، ساخت و کاربری دستگاه‌هایی که انرژی‌های مختلف نظیر انرژی خورشیدی، انرژی هسته‌ای و انرژی شیمیایی را به کار می‌گیرند نیز در حوزه این شاخه از دانش است. این رشته یکی از کهن‌ترین و گسترده‌ترین رشته‌های مهندسی می‌باشد.

مهندسی مکانیک نیازمند درک مفاهیمی همانند مکانیک، دینامیک، ترمودینامیک، دانش مواد، آنالیز سازه‌ها و الکتریسیته است. مضافاً بر مفاهیم اصلی فوق، مهندسین مکانیک ابزاری چون طراحی به کمک رایانه ،تولید به کمک رایانه، مدیریت چرخه عمر محصول را برای طراحی و آنالیز کارخانجات، تجهیزات صنعتی و ماشین آلات، سیستم‌های گرمایشی و خنک‌کننده، ترابری، هواپیما، شناورها، رباتیک، تجهیزات پزشکی، جنگ‌افزار و غیره بکار می‌گیرند.

مهندسی مکانیک آن شاخهُ مهندسی است که شامل طراحی، ساخت و کاربرد دستگاه‌ها و ماشین آلات می‌شود.[۲][۳]

مهندسی مکانیک نخست در طی انقلاب صنعتی در اروپا در قرن ۱۸ میلادی به عنوان یک شاخه مجزا شناخته شد؛ لکن توسعه آن در دنیا طی چندین هزار سال طول کشیده‌است. دانش مهندسی مکانیک در قرن ۱۹ میلادی در نتیجه پیشرفت‌های فیزیک نشأت گرفت. این شاخه به ط‌ور پیوسته‌ای تکامل یافته تا پیشرفت‌های فناوری را به‌کار گیرد و امروزه مهندسان مکانیک به دنبال گسترش دانش در رشته‌هایی چون مواد مرکب، مکاترونیک و نانوتکنولوژی هستند. مهندسی مکانیک به میزان زیادی هم‌پوشانی‌هایی با مهندسی هوافضا، مهندسی خودرو، مهندسی مکاترونیک، مهندسی برق، مهندسی پزشکی (بیومکانیک)، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی متالورژی، مهندسی دریا، مهندسی راه‌آهن (ماشینهای ریلی)، مهندسی رباتیک، مهندسی صنایع، مهندسی معدن، مهندسی نفت و مهندسی هسته‌ای دارد.

تاریخچه

کاربرد مهندسی مکانیک را می‌توان در آرشیوهای جوامع مختلف قدیمی و قرون وسطی مشاهده نمود. در دوران کهن، در خاور نزدیک شش ماشین ساده شناخته شده بودند. گُوِه و سطح شیب دار هر دو از ازمنه پیش از تاریخ شناخته شده بودند. چرخ و سازوکار چرخ و محور در هزاره پنجم ق. م در بین‌النهرین (عراق کنونی) اختراع گردید. در حدود ۵ هزار سال پیش سازوکار اهرم در خاور نزدیک برای کاربری در ترازوی ساده، و در مصر برای حرکت دادن اشیاء حجیم به‌وجود آمد. همچنین در حدود …۳ سال ق.م. در بین‌النهرین، اهرم در نخستین جرثقیل به نام شادوف که برای بالا کشیدن آب بکار برده می‌شد، مورد استفاده قرار گرفت. قدیمی‌ترین مدارک در مورد قرقره ها به اوایل هزاره دوم قبل از میلاد در بین‌النهرین برمیگردد.

نخستین ماشینهای کاربردی که با نیروی آب کار می‌کردند یعنی چرخ آبی و آسیاب آبی در سده ۴ ق.م. در امپراتوری ایران در ایران و عراق امروزی، ظاهر شدند.[۹] در سنت غرب علم مکانیک تحت نفوذ کارهای ارشمیدس (۲۸۷–۲۱۲ ق. م) در یونان کهن قرار گرفته‌است. در زمان تسلط رومیان بر مصر، نخستین دستگاهی که با نیروی بخار کار می‌کرد بنام آیولیپایل توسط هرون اسکندرانی (حدود ۱۰–۷۰ م) ساخته شد. در چین، ژَنگ هِنگ (۷۸–۱۳۹ م) طرحی پیشرفته تر از ساعت آبی ارائه داده، لرزه سنج را اختراع نمود، و ما جون (۲۰۰–۲۶۵ م) ارابه ای با چرخ دنده‌های دیفرانسیل اختراع نمود. ستاره‌شناس و مهندس چینی سو سانگ (۱۰۲۰–۱۱۰۱ م) در قرون وسطی و دو سده قبل از کاربری چرخ دنگ در ساعتهای اروپائی، یک سازوکار چرخ دنگ را در ساختمان برج ساعت نجومی خود بکار گرفت. وی همچنین مخترع نخستین چرخ زنجیر دورانی برای انتقال نیرو می‌باشد.

در دوران طلایی تمدن اسلامی (سده‌های ۷ تا ۱۵ میلادی)، مخترعین اسلامی تأثیر شایانی بر فن آوری مکانیک گزاردند. یکی از آنان بنام بدیع الزمان ابوالعز بن اسماعیل بن رزازجَزَری کتاب معروف خود را با عنوان «مبانی نظری و عملی مهندسی مکانیک در تمدن اسلامی» در سال۱۲۰۶ نگاشته و طرح‌های مکانیکی فراوانی را ارائه داد. جَزَری همچنین بعنوان نخستین طراح ابزاری همچون میل لنگ و میل بادامک که امروزه اساس سازوکارهای فراوانی می‌باشند، شناخته می‌شود.

سده ۱۷ میلادی شاهد پیشرفتهای مهمی در اصول اساسی مهندسی مکانیک در انگلستان بود. در این سدهآیزاک نیوتن قوانین حرکت نیوتن را ارائه داده حساب دیفرانسیل و انتگرال را بعنوان اساس ریاضیِ علم فیزیک ابداع نمود. در بدو امر نیوتن در چاپ و انتشار کارهای خود مردد بود، لکن، بالاخره چند تن از همکارانش همچون ادموند هالی او را متقاعد به چاپ آثارش نمودند تا جامعه بشری از این آثار بهره‌مند گردد. گوتفرید ویلهلم لایبنیتس نیز بعنوان مبتکر حساب دیفرانسیل و انتگرال در این عصر شناخته شده‌است.

در اوائل انقلاب صنعتی در سده ۱۹، ساخت ماشین ابزار در کشورهای انگلستان، آلمان و اسکاتلند توسعه یافت. این امر باعث شناخته شدن مهندسی مکانیک به عنوان رشته مجزایی در مهندسی گردید. در پی آمد این گسترش، ماشینهای ساخت و تولید، و انواع موتورها جهت نیرو دادن به این ماشینها به‌وجود آمدند.[۱۳] نخستین انجمن مهندسان مکانیک بنام مؤسسه مهندسان مکانیک در ۱۸۴۷ در انگلستان تشکیل گردید. متعاقباً، سی سال بعد، نخستین انجمن حرفه ای همانند بنام مؤسسه مهندسان عمران توسط مهندسان عمران تشکیل گردید.[۱۴] در قاره اروپا، یوهان فون زیمرمن (۱۸۲۰–۱۹۰۱) نخستین کارخانه ساخت ماشین‌های تراش را در سال ۱۸۴۸ در شهر کمنیتس آلمان برپا نمود.

در ایالات متحده آمریکا، پس از تأسیس انجمن مهندسان عمران آمریکا در سال ۱۸۵۲ و مؤسسه مهندسان معدن آمریکا در سال۱۸۷۱، انجمن مهندسان مکانیک آمریکا بعنوان سومین انجمن مهندسی آمریکا در سال ۱۸۸۰ تشکیل گردید. نخستین دانشگاه هائی که در این کشور دوره‌های مهندسی ارائه دادند، عبارت بودند از آکادمی نظامی ایالات متحده آمریکا در سال ۱۸۱۷، دانشگاه نورویچ در سال ۱۸۱۹ و مؤسسه پلی تکنیک رنسلر در سال ۱۸۲۵.

هدف مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک رشته ای دانشگاهی است که به بررسی تاثیر نیرو بر وضعیت حالت های مختلف ماده می پردازد. اگر ماده، از نوع جامد باشد، اعمال نیرو می تواند سبب حرکت جسم شود و یا سبب تغییر شکل جسم شود. علمی که به بررسی ارتباط نیرو با حرکت می پردازد، دینامیک نام دارد و علمی که به بررسی ارتباط نیرو و تغییر شکل، می پردازد، مقاومت مصالح نام دارد. بنابراین هدف دسته ای از مهندسان مکانیک این است که با استفاده از اصول دینامیک به طراحی، تحلیل و ساخت مکانیزم های مکانیکی، ربات ها و همچنین تحلیل سینماتیکی و دینامیکی انواع ماشین ها بپردازند. بررسی سینماتیک ماشین ها (نظیر محاسبه موقعیت، شتاب و سرعت مکانیزم های مختلف) و دینامیک ماشین ها (نظیر محاسبه نیروهای دینامیکی، وجود نابالانسی و روش های بالانس کردن) از دیگر اهداف مهندسان مکانیک است.، هدف دیگری که در مهندسی مکانیک دنبال می شود، این است که با استفاده از اصول علم مقاومت مصالح دریابد که یک سازه یا ماشین تحت نیروهای اعمال شده، چه طور تغییر شکل می یابد و یا به این سوال جواب دهد که آیا این جسم، تحت نیروهای اعمال شده، می شکند یا خیر؟ اصولا از آنجا که تحلیل شکست در مواد به خواص درونی آن ها ارتباط دارد، هدف دیگر مهندسان مکانیک فراگیری علم مواد و استفاده از اصول آن برای تحلیل خواص فیزیکی و مکانیکی مواد و تاثیر آن ها در تحمل نیروهای مختلف و همچنین چگونگی فرایندهای ساخت و چگونگی تشکیل آلیاژهای مختلف مواد است.

هدف دیگر مهندسان مکانیک، تحلیل تاثیر نیرو بر حالت های غیر جامد مواد یا سیالات است. به علمی که به تحلیل سینماتیکی و دینامیکی جریان های سیال می پردازد، مکانیک سیالات می گویند. مکانیک سیالات کاربردهای بسیاری دارد. از سیستم های میکروبیولوژی در بدن انسان (خون خود یک سیال است و قلب به مانند یک پمپ عمل می کند.) تا نیروی پیشرانش فضاپیماها به این علم مرتبط می شود. هدف مهندسان مکانیک از تحلیل سیالات این است که بتوانند جریان های داخلی (مانند جریان در لوله های انتقال آب، جریان خون در رگ ها)، جریان های خارجی، (مانند جریان هوا در هواپیما که باعث تعادل آن می شود)، جریان های پتانسیل (مانند جریان هوای مکیده شده توسط جارو برقی)، جریان کانال باز (مانند جریان سیال در رودخانه ها و کانال های انتقال آب)، جریان مافوق صوت (مانند جریان سیال در هواپیماهای مافوق صوت) سیال در حالت ایستا (مانند جریان سیال پشت سدها) و در نهایت ماشین های آبی یا توربوماشین ها (پمپ ها، توربین ها، کمپرسورها و فن ها) را تحلیل کنند.

هدف دیگر مهندسان مکانیک، بررسی ارتباط تغییرات دما با خواص سیالات است که به علم ترمودینامیک مرتبط می شود. علم ترمودینامیک، یکی از بنیادی ترین، قوانین حاکم بر طبیعت است. با استفاده از قوانین اول و دوم ترمودینامیک، می توان بسیاری از سیستم ها رو تحلیل نمود و حتی برای بیشترین کاری که می توان از سیستم گرفت کران مشخص نمود. هدف مهندسان مکانیک از فراگیری علم ترمودینامیک، فراگیری چرخه های گازی (به ماننند چرخه های استفاده شده در هواپیماها)، چرخه های بخار (که در نیروگاه های بخار برای تولید برق کاربرد دارند) ، چرخه های تبرید (به مانند یخچال ها و فریزرها)، تحلیل فریند ترکیب گازها، موتورهای احتراق داخلی و تهویه مطبوع (که اصول کار وسایل خنک کننده (مانند کولرهای آبی و گازی) و وسایل گرم کننده (مانند بخاری ها) و همچنین محاسبه بار سرمایش و گرمایش ساختمان را توضیح می دهد.) است.

هدف دیگر مهندسان مکانیک بررسی فرایندهای انتقال حرارت است. فرایندهای انتقال حرارت، عمدتا به سه دسته رسانش، همرفت و تابش تقسیم می شوند. هدف اصلی مهندسان مکانیک از فراگیری این علم، طراحی مبدل های حرارتی (که برای خنک سازی استفاده می شوند.) طراحی عایق حراراتی، طراحی پره های انتقال حرارت با توجه به مکانیزم های اصلی انتقال حرارت است. علم انتقال حرارت، در تهویه مطبوع، تحلیل و بهره برداری از انرژی خورشیدی و مهندسی پزشکی کاربرد بسیاری دارد. معادلات حاکم بر انتقال حرارت رسانش، در حالت پایدار، یک بعدی، دو بعدی، سه بعدی و حالت گذرا، شبیه سازی مسائل انتقال حرارت با مقاومت های حرارتی، روش های عددی برای حل معادله انتقال حرارت رسانایی دوبعدی پایدار، انتقال حرارت رسانش گذرا و روش های عددی برای حل معادلات حاکم بر آن، انتقال حرارت همرفت اجباری در جریان های داخلی و خارجی، انتقال حرارت همرفت آزاد در جریان های خارجی، جوشش و چگالش، انتقال حرارت تشعشعی از مفاهیمی هستند که مهندسان مکانیک در این علم فرا می گیرند.

عموما هنگامی که سیستم های مکانیکی در حالت تعادل قرار نداشته باشند، می توانند حول نقطه تعادل ارتعاش کنند. یکی از اهداف اصلی دیگر مهندسان مکانیک، تحلیل ارتعاشات سیستم های مکانیکی است. ارتعاشات، عمدتا پدیده ای نامطلوب است. مثلا هنگامی که در ماشین نشسته اید، ارتعاشات زیاد ماشین، سبب ناخرسندی و عدم آسایش شما می شود. بنابراین، وظیفه سیستم تعلیق اتومبیل این است که ارتعاشات را تا حد ممکن نرم کند. بنابراین یکی از اهداف اصلی مهندسان مکانیک این است که این ارتعاشات را تحلیل کند و به علمی که این ارتعاش را تحلیل می کند، ارتعاشات مکانیکی می گویند. هدف اصلی مهندسان مکانیک از فراگیری این علم، این است که ارتعاشات را تا حد ممکن با توجه به منبع اصلی آن، نرم کنند. همچنین بسیاری از سیستم های مکانیکی، در صورتی که نیروی تحریک کننده با فرکانس مشخصی به آن وارد شود، دامنه ارتعاشات بسیار بزرگی خواهند داشت و عملا نابود می شوند. (به این فرکانس، فرکانس طبیعی می گویند) . بنابراین یکی دیگر از اهداف علم ارتعاشات این است که ماشین های مکانیکی، طوری طراحی شوند که فرکانس نیروی تحریک، فاصله زیادی از فرکانس طبیعی داشته باشد. (این موضوع در طراحی پل ها، زیردریایی ها، هواپیماها، تیرها و بسیاری از ماشین ها مهم است.) روش های مختلف محاسبه فرکانس های طبیعی سیستم های یک درجه آزادی، ارتعاشات آزاد با میرایی، مدل سازی ارتعاشاتی سیستم ها، ارتعاشات اجباری سیستم های یک درجه آزادی، ارتعاشات گذرای سیستم های یک درجه آزادی و مفهوم ضربه و شاک، ارتعاشات سیستم های چند درجه آزادی، ارتعاشات سیستم های پیوسته، معادلات لاگرانژ برای سیستم های چند درجه آزادی، خواص ارتعاشاتی سیستم های خطی از مفاهیم اصلی این علم است.

هدف دیگر مهندسان مکانیک این است که بتوانند متغیرهای حالت اصلی سیستم خود را به صورت اتوماتیک، دلخواه تغییر دهند و یا سیستم را در هر وضعیتی، به حالت تعادل خود بازگردانند (مثلا یک آونگ). به علمی که این موارد را بررسی می کند، علم کنترل اتوماتیک می گویند. علم کنترل نه تنها در مهندسی مکانیک مهم است، بلکه در بسیاری دیگر از شاخه های مهندسی نظیر برق، هوافضا، شیمی نیز دارای اهمیت است. بررسی پاسخ زمانی سیستم با اعمال کنترلر، محاسبه پایداری سیستم، محاسبه خطای حالت ماندگار، بررسی پاسخ فرکانسی سیستم و طراحی کنترلر از مباحث اصلی این علم است. علم کنترل، در طراحی و ساخت ربات ها، حرکت ربات ها، حفظ تعادل در ربات ها، خودروهای خودران، هدایت و ناوبری، اینترنت اشیاء کاربرد دارد.

تحلیل و طراحی مدارهای الکتریکی آنالوگ نیز، علم دیگری است که به مهندسان مکانیک این توانایی را می دهد که بتوانند، مدارهای تک حلقه، چند حلقه، سه فاز، القاکنایی متقابل، مدارهای ترانزیستوری و دیودی را تحلیل کنند. هدف مهندسان مکانیک، از فراگیری این علم این است که بتوانند کنترلر های مناسبی را با استفاده از مدارهای الکتریکی بسازند.

عموما انرژی الکتریکی و مکانیکی دوگونه انرژی متداول در زندگی بشر هستند و ماشین الکتریکی، وسیله ای است که می تواند این انرژی ها را به یکدیگر تبدیل کند. بنابراین، یکی از اهداف مهندسان مکانیک، طراحی موتورهای الکتریکی، ژنراتورها و ترانسفورماتورها است. و علمی که به مهندسان مکانیک امکان فراگیری اصول تبدیل انرژی های الکتریکی و مکانیکی را فراهم می کند، ماشین های الکتریکی نام دارد.

از دیگر اهداف مهندسان مکانیک، این است که اجزای مکانیکی ماشین ها را طراحی کنند و علم طراحی اجزاء ماشین، علمی است که به طراحی پیچ ها، فنرها، جوش ها، یاتاقان های غلتشی و لغزشی، اجزاء انعطاف پذیر (نظیر تسمه ها و زنجیرها)، ترمزها و کلاچ ها، چرخ طیارها، بادامک و پیرو، کوپلینگ ها و چرخ دنده ها می پردازد.

گرایش‌های مقطع لیسانس مهندسی مکانیک

در شروع آموزش مهندسی در ایران، رشته مکانیک با برق یکی بود و «الکترومکانیک» نامیده می‌شد. اما این دو رشته حدود ۴۵ سال پیش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌های دیگری مانند مهندسی شیمی و مواد نیز از مهندسی مکانیک جدا شد؛ ولی با پیشرفت صنعت و نیاز صنایع به تخصص‌های مختلف در این زمینه، از مهندسی مکانیک عمومی دو گرایش «طراحی جامدات» و «حرارت و سیالات» و بعد از آن «ساخت و تولید» بیرون آمد.

مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات

این رشته در به کاربردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارایی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مهندسی مکانیک در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاه‌های آبی، موتورهای احتراقی و …) آماده می‌سازد. فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستمها در بخشهای عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی، نیروگاه‌های حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند.

فارغ‌التحصیلان مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک تسلط داشته و با یک زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه‌های حرارت و سیالات، می‌باشد.

مهندسی مکانیک گرایش جامدات

هدف از این گرایش مهندسی مکانیک، متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزاء و مکانیزم ماشین‌آلات مختلف را طراحی کنند. دروس این گرایش شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است. فارغ‌التحصیلان مهندسی مکانیک گرایش جامدات می‌توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی، صنایع نفت، ذوب فلزات، قطع سازی‌ها، صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این گرایش امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد. موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه، جبر خطی، معادلات دیفرانسیل، تحلیل عددی فیزیک و مکانیک همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد. از جمله دروس این دوره می‌توان دروس ریاضیات مهندسی، محاسبات عددی، مقاومت مصالح، طراحی و دینامیک و کنترل و ارتعاشات و دینامیک ماشین و استاتیک، طراحی اجزا، طراحی قالب و هیدرولیک را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازارکار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است و نیاز به توانایی حل مسئله و کار به کمک نرم افزای کامپیوتری دارد.

مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید

هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع (کشاورزی، نظامی، ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی و …) باشند. فارغ‌التحصیلان مهندسی مکنیک گرایش ساخت و تولید قادر خواهند بود در صنایعی مانند ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین‌آلات، طراحی کارگاه یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره‌برداری و اجرای صحیح طرحها را عهده‌دار شوند. داوطلبان این گرایش باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک از آگاهی کافی برخوردار باشند. دروس مهندسی مکانیک گرایش ساخت وتولید شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالبهای پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه‌ریزی با ماشینهای اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشینهای دستی و تعمیر و نصب تمام سرویسهای صنعتی می‌باشد و درصد نسبتاً بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می‌گردد. داوطلب باید سالم باشد تا بتواند کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد کارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

زمینه‌های فعالیّت در مهندسی مکانیک

زمینه‌های فعالیّت مهندسی مکانیک به‌طور جامع‌تر عبارت‌اند از:

در زمینه طراحی:

در زمینه تحلیل:

 • خستگی،خزش و شکست دستگاه‌ها
 • روش اجزاء محدودو دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)
 • انتقال گرما،مکانیک سیالات
 • ارتعاشات مکانیکی،آکوستیک
 • کمانش ستون‌ها، تیرها، ورق و پوسته‌ها
 • تحلیل خیز و انحراف در تیرها
 • تحلیل تنش و کرنش (کشش، فشار، برش، خمش و پیچش) در سیستم‌های استاتیکی و دینامیکی
 • تحلیل معیارهای درونی شکست اجسام
 • تحلیل نیروهای گسترده و متمرکز در سیستم‌ها
 • تحلیل استاتیکی و آنالیز نیرو در سازه‌ها، ماشین‌ها و خرپاها
 • تحلیل سینماتیک دینامیک دوبعدی و سه بعدی ذرات و اجسام صلب برای مختصات دکارتی، استوانه ای و کروی و منحنی الخط
 • تحلیل تبدیل مختصات‌های اندازه‌گیری مختلف به یکدیگر
 • تحلیل ساختار درونی و کریستالی مواد و تأثیر آن‌ها روی رفتار مکانیکی و شیمیایی اجسام
 • تحلیل مدارهای الکتریکی آنالوگ
 • تحلیل سیستم‌های تبدیل انرژی الکتریکی نظیر موتورها، ترانسفورماتورها و ژنراتورها
 • تحلیل استاتیک و دینامیک سیالات
 • تحلیل سینماتیک و دینامیک جریان‌های سیال
 • تحلیل جریان سیال در لوله، جریان سیال کانال باز، جریان سیال مافوق صوت، جریان سیال آرام و متلاطم، جریان سیال طبیعی و اجباری
 • تحلیل سیکل جریان سیال در هواپیماها و وسایل جریان پایدار نظیر نازل‌ها و دیفیوزرها
 • تحلیل موتورهای احتراق داخلی
 • تحلیل قانون اول و دوم ترمودینامیک برای سیستم‌های مهندسی
 • تحلیل تولید انتروپی در سیستم‌های مهندسی
 • تحلیل سیکل‌های برودتی
 • تحلیل نیروگاه‌های حرارتی و سیالاتی
 • تحلیل مکانیزم‌های انتقال حرارت رسانش، جابجایی و تشعشع در سیستم‌های مهندسی
 • تحلیل ارتعاشات سیستم‌های یک درجه و چند درجه آزادی و سیستم‌های پیوسته دینامیکی
 • تحلیل نابالانسی استاتیکی و دینامیکی سیستم‌های مکانیکی
 • مهندسی دریا و اقیانوس و کشتی سازی
 • مهندسی آکوستیک (صوت‌شناسی)
 • مهندسی کنترل (خودکارسازی)
 • سیستم‌های اندازه‌گیری
 • مهندسی روباتیک
 • مهندسی هوافضا

در زمینه آزمایش:

در زمینه فرایندهای ساخت و تولید:

زمینه‌های نوین:

آینده شغلی مهندسی مکانیک

چشم‌انداز شغلی مهندسان مکانیک، امیدبخش و با استحکام است. برای مثال، در ایالات متحد آمریکا، رشد شغل‌ها و حرفه‌های مربوط به مهندسی مکانیک، هر سال حدود ۱۶٪ (۳۵ هزار شغل) است و انتظار می‌رود این آهنگ رشد تا سال‌های آینده حفظ شود. مهندسان مکانیک از روزگاران گذشته تا به امروز، اغلب در بخش‌های صنعتی زیر نقش عمده‌ای ایفا می‌کنند:
هوا فضا، خودروسازی، واحدهای شیمیایی، فناوری نانو، رایانه و الکترونیک، ساختمان‌سازی، انواع فراورده‌های مصرفی، انرژی، رباتیک، مشاوره مهندسی و بخش‌های دولتی.

هم‌چنین صنعت پزشکی و داروسازی، فرصت‌های شغلی هیجان‌انگیزی را برای مهندسان مکانیک به وجود آورده‌اند تا نیروها و دانش‌های زیستی را در هم بیامیزند. همچنین فرصت شغلی این رشته در ایران نسبت به رشته‌های دیگر بسیار مناسب است.

گرایش‌های مهندسی مکانیک در دانشگاه‌های ایران

گرایش‌های عمومی

 • مکانیک - طراحی جامدات (فعالیت در طراحی ماشین آلات صنعتی، خطوط تولید کارخانجات، طراحی سیستم‌های انتقال نیرو و…)
 • مکانیک - حرارت و سیالات (فعالیت در زمینه طراحی موتورهای احتراق داخلی، موتورهای جت، بررسی‌های آیرودینامیکی، هوافضا، طراحی سیستم‌های هیدرولیکی و نیوماتیکی، نیروگاه‌های حرارتی، گازی و آبی، پالایشگاه‌های نفت و گاز، پتروشیمی و تأسیسات مکانیکی ساختمان و…)
 • مکانیک - ساخت و تولید (فعالیت در کارگاه‌های قالب سازی، ابزارسازی، ماشین ابزار و ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی و…)

گرایش‌های خاص

 • مکانیک - خودرو
 • مکانیک - هوافضا
 • مکانیک - دریا
 • مکانیک - ماشین‌های ریلی
 • مکانیک - تأسیسات حرارتی و برودتی
 • مکانیک - نیروگاه
 • مکانیک - بیومکانیک
 • مکانیک - مکاترونیک
 • مکانیک - سیستم‌های انرژی
 • مکانیک- بیوسیستم (کشاورزی)
 • مکانیک- هسته ای
 • مکانیک- سلاح (صنایع نظامی)

مباحث اساسی در مهندسی مکانیک

مبحث‌ها و موضوع‌های اساسی مهندسی مکانیک عبارت‌اند از:

مهم‌ترین نرم‌افزارهای مورد استفاده در مهندسی مکانیک[ویرایش]

SolidWorks (نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAM/CAD/CAE)

 • Catia(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAD/CAM/CAE)
 • NX (Unigraphics)(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAD/CAM/CAE)
 • Creo (Pro/Engineer)(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAD/CAM/CAE)
 • Autodesk inventor(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAD)
 • Solid Edge(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت سه‌بعدی 3D CAD)
 • Microstation(نرم‌افزار طراحی قطعات به‌صورت دو بعدی 2D CAD)
 • Autodesk Autocad(نرم‌افزار طراحی به‌صورت دو بعدی 2D CAD)
 • Autodesk Autocad Mechanical (نرم‌افزار طراحی مکانیکی قطعات)
 • Autodesk Autocad MEP (نرم‌افزار ترسیم نقشه تأسیسات ساختمان)
 • Autodesk Autocad P&ID (نرم‌افزار ترسیم نقشه پایپینگ و ابزار دقیق)
 • Autodesk Autocad Plant (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • PowerShape (نرم‌افزار مدلسازی تولید قطعات CAD برای نرم‌افزار PowerMill)
 • PowerMill(نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • MasterCAM(نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • SurfCAM(نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • EdgeCAM(نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • SolidCAM (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • ArtCAM (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • Esprit (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • FeatureCAM (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • SmartCAM (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • TopCAM (نرم‌افزار تولید به کمک کامپیوتر CAM)
 • TopSolid (نرم‌افزار مدلسازی تولید قطعات CAD برای نرم‌افزار TopCAM)
 • Ansys(نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • Abaqus(نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • Comsol Multiphysics (FEMLAB)(نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • MSC Nastran(نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • MSC Patran (نرم‌افزاری برای مدلسازی و ایجاد مدل هندسی برای نرم‌افزار Nastran)
 • Autodesk Simulation Mechanical (ALGOR) (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • ADINA (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • NISA (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • CosmosWorks (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • LMS Samcef (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • MSC Marc (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • ++CSM (نرم‌افزار تحلیل تنش به روش اجزاء محدود FEM)
 • ++CAA (نرم‌افزار شبیه‌سازی پدیده‌های آیروآکوستیکی)
 • MSC Actran (نرم‌افزار شبیه‌سازی پدیده‌های آکوستیکی)
 • MSC Sinda (نرم‌افزار حل مسائل حرارتی پیشرفته به روش اجزاء محدود FEM)
 • FEHT (نرم‌افزار حل مسائل حرارتی پیشرفته به روش اجزاء محدود FEM)
 • Fluent(نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • Gambit (نرم‌افزاری برای مدلسازی و ایجاد مدل هندسی برای نرم‌افزار Fluent)
 • +STAR-CCM (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • ++FLO (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • ++CFD (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • FLOW-3D (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • OpenFoam (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • fidap (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • ANSYS CFX (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • ANSYS POLYFLOW (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • Autodesk Simulation CFD (CFDesign) (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • CosmosFlowWorks (نرم‌افزار تحلیل جریان سیال به روش دینامیک سیالات محاسباتی CFD)
 • MSC Adams(نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • LMS Dads (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • Visual Nastran 4D (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • SimWise 4D (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • Working Model 2D (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • CosmosMotion (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های دینامیکی MBD)
 • Ansys LS-DYNA (نرم‌افزار شبیه‌سازی پدیده‌های دینامیکی پیچیده مانند ضربه، انفجار،...)
 • Ansys Autodyn (نرم‌افزار شبیه‌سازی پدیده‌های دینامیکی پیچیده مانند ضربه، انفجار،...)
 • MSC Dytran (نرم‌افزار شبیه‌سازی پدیده‌های دینامیکی پیچیده مانند ضربه، انفجار،...)
 • Matlab(نرم‌افزار محاسبات ریاضی و مهندسی)
 • Mathcad(نرم‌افزار محاسبات ریاضی و مهندسی)
 • Maple(نرم‌افزار محاسبات ریاضی و مهندسی)
 • Mathematica(نرم‌افزار محاسبات ریاضی و مهندسی)
 • Scilab(نرم‌افزار محاسبات ریاضی و مهندسی)
 • PDMS(نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • PDS (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • MPDS4 (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • SmartPlant (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • AutoPlant (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • COADE CADWorx (نرم‌افزار طراحی پلنت)
 • COADE PV Elite (نرم‌افزار طراحی مخازن تحت فشار)
 • COADE TANK (نرم‌افزار طراحی مخازن ذخیره)
 • COADE CAESAR II (نرم‌افزار تحلیل تنش پایپینگ)
 • AutoPipe (نرم‌افزار تحلیل تنش پایپینگ)
 • CaePipe (نرم‌افزار تحلیل تنش پایپینگ)
 • CATT2 (نرم‌افزار جداول ترمودینامیکی)
 • EES (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های ترمودینامیکی و حرارتی)
 • Thermo-Calc (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل سیستم‌های ترمودینامیکی و حرارتی)
 • Thermoflow (نرم‌افزار طراحی و شبیه‌سازی نیروگاه‌های حرارتی)
 • Carrier HAP(نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • Trane TRACE 700(نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • Rhvac (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • Chvac (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • HeatCAD (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • LoopCAD (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • CADVent (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • MagiCAD (نرم‌افزار طراحی سیستم‌های تهویه مطبوع)
 • TRNSYS (نرم‌افزار تحلیل سیستم‌های انرژی)
 • eQUEST (نرم‌افزار تحلیل سیستم‌های انرژی)
 • Aspen EDR (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • Aspen B-Jac (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • Aspen HTFS (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • Aspen HX-Net (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • SimSci HEXTRAN (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • HTRI Xchanger Suite (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • UniSim Heat Exchangers (نرم‌افزار طراحی مبدلهای حرارتی)
 • CFTurbo (نرم‌افزار طراحی توربوماشین)
 • Numeca FINE/Turbo (نرم‌افزار طراحی توربوماشین)
 • Concepts NREC (نرم‌افزار طراحی توربوماشین)
 • ANSYS Vista TF (نرم‌افزار طراحی توربوماشین)
 • TURBOdesign (نرم‌افزار طراحی توربوماشین)
 • Autodesk Alias Automotive (نرم‌افزار طراحی بدنه خودرو)
 • AVL FIRE (نرم‌افزار طراحی موتور خودرو)
 • GT Suite (نرم‌افزار طراحی موتور خودرو)
 • Engine Analyzer Pro (نرم‌افزار طراحی موتور خودرو)
 • CarSim (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل دینامیکی حرکت خودرو)
 • ADVISOR (نرم‌افزار شبیه‌سازی و تحلیل دینامیکی حرکت خودرو)
 • AirCAD (نرم‌افزار طراحی هواپیما)
 • SpaceCAD (نرم‌افزار طراحی هواپیما)
 • XFLR5 (نرم‌افزار طراحی هواپیما)
 • RcCAD (نرم‌افزار طراحی هواپیما)
 • Autoship (نرم‌افزار طراحی کشتی)
 • NavCAD (نرم‌افزار طراحی کشتی)
 • Shipconstructor (نرم‌افزار طراحی کشتی)
 • Tribon (نرم‌افزار طراحی کشتی)
 • Robotics Developer studio (نرم‌افزار طراحی ربات)
 • Webots (نرم‌افزار طراحی ربات)
 • Automation Studio (نرم‌افزار طراحی مدارهای هیدرولیک و پنوماتیک)
 • Festo Fluidsim (نرم‌افزار طراحی مدارهای هیدرولیک و پنوماتیک)
 • Autodesk Simulation Moldflow (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند تزریق پلاستیک)
 • FLOW-3D THERMOSET (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند تزریق پلاستیک)
 • Moldex3D (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند تزریق پلاستیک)
 • Deform (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند شکل‌دهی)
 • Autoform (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند شکل‌دهی)
 • Qform (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند شکل‌دهی)
 • PAM-STAMP (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند شکل‌دهی)
 • Procast (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • Autocast (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • FLOW-3D CAST (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • STAR-Cast (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • SUTCast (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • MAGMA (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند ریخته‌گری)
 • WeldPlanner (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند جوشکاری)
 • SYSWELD (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند جوشکاری)
 • Simufact welding (نرم‌افزار شبیه‌سازی فرایند جوشکاری)
 • Piping systems fluid flow (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Pipenet (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Pipeflow (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Pipesys (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Pipesim (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Pipephase (نرم‌افزار تحلیل جریان پایپینگ)
 • Epanet (نرم‌افزار طراحی لوله‌کشی منطقه‌ای و شهری)
 • FlowMaster (نرم‌افزار تحلیل جریان کانال)
 • MSK Channel (نرم‌افزار تحلیل جریان کانال)
 • AULOS (نرم‌افزار تحلیل جریان کانال)
 • HEC-RAS (نرم‌افزار تحلیل جریان کانال)
 • Primavera(نرم‌افزار مدیریت و کنترل پروژه)
 • MS Project(نرم‌افزار مدیریت و کنترل پروژه)
 • Minitab(نرم‌افزار کنترل کیفیت آماری)
 • SAS(نرم‌افزار کنترل کیفیت آماری)

معرفی اعضای هیئت علمی گروه عمران

 

آقای دکتر حسین احمدوند

 

آقای دکتر محمود کیوانی

 

آقای مهندس سعید عسگری

 

آقای مهندس حمیدرضا بگ وردی

 

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن

رشته حسابداری

 

 

 

حسابداری سیستمی است که داده‌های مالی را جمع آوری، تجزیه و تحلیل و طبقه بندی، اندازه گیری، ثبت و نهایتاً به استفاده کنندگان از خدمات حسابداری گزارش می کند.

استفاده کنندگان به دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی تقسیم می‌شوند.

آن بخش از حسابداری که در خدمت استفاده کنندگان درون سازمانی است را اصطلاحاً حسابداری صنعتی یا حسابداری مدیریت و اخیراً حسابداری بهای تمام شده می نامند.

 آن بخش از حسابداری که در خدمت استفاده کنندگان برون سازمانی است اصطلاحاً حسابداری مالی می نامند. فرایند حسابداری می بایست بر اساس یک سری استانداردها انجام شود. این استانداردها در بخش حسابداری مالی الزامی است اصطلاحاً به این استانداردهای حسابداری اصول پذیرفته شده حسابداری گویند.

بخش دیگری از حسابداری به بررسی کار حسابداران می پردازد که آیا این فرایند حسابداری را طبق استاندارد های حسابداری انجام داده اند یا نه؟ به این بخش از زیر مجموعه های حسابداری اصطلاحاً حسابرسی گویند.

حسابداری همراه سایر دانشهای فنی در گذر زمان در پاسخ به نیازهای فزاینده و گوناگون بشری رشد و تکامل یافته است. حسابداری زبان تجارت است، زیرا اطلاعات مالی را به آگاهی دیگران می رساند.

این زبان به منظور ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات اقتصادی برای افراد، موسسات، سازمانهای دولتی و سایر نهادها مورد استفاده قرار میگیرد.

فرصت های شغلی برای این رشته تحصیلی موارد زیر می باشند:

1) حسابداری:

فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کلیه مؤسسات و واحدهای تجاری، اعم از دولتی یا خصوصی به عنوان حسابدار در شاخه‌های زیر مشغول به کار شوند:

حسابداری مالی: درکلیه شرکت­ها و مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی.

حسابداری صنعتی: درکلیه واحدهای صنعتی وشرکت­های تولیدی.

حسابداری دولتی: درکلیه سازمان­ها و ادارات دولتی به عنوان حسابدار یا عامل ذی حساب.

حسابداری مالیاتی: درادارات دارایی.

حسابداری بیمه: درمؤسسات بیمه .

حسابداری بانک­ها: در شعبه‌ها و سرپرستی بانک­ها .

 

2) حسابرسی :

فارغ‌التحصیلان رشته حسابداری قادرند با توجه به شاخه‌های حسابداری در حرفه حسابرسی شاغل شوند. شاغلان حرفه حسابرسی در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی تفکیک می‌شوند :

حسابرسان داخلی : این گروه ازحسابرسان،  کارمند واحد مورد رسیدگی هستند، و در واقع رابط میان هیأت مدیره و شرکت بوده و گزارش رسیدگی خود را به طورهفتگی، ماهانه یا سالانه به مدیر عامل و هیأت مدیرها رائه می‌دهند . این گروه ازحسابرسان عملیات داخل واحدتجاری را رسیدگی می‌کنند.

حسابرسان مستقل: این گروه ازحسابرسان، افرادی هستند که درمؤسسات حسابرسی مشغول به کارهستند و براساس قرارداد میان شرکت­ها یا سازمان­ها با این مؤسسات، عملیات حسابداری و مالی واحد تجاری را بر اساس اصول و موازین حسابداری مورد رسیدگی قرار می‌دهند و گزارش خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه می‌کنند. در واقع حسابرسان مستقل، رابط میان صاحبان شرکت و هیأت مدیره شرکت می‌باشند.

در حال حاضر در ایران ، سازمان حسابرسی به عنوان یک سازمان دولتی ، بزرگترین مؤسسه حسابرسی است و در کنار آن سایر موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول فعالیت می‌باشند.

 

و دیگر عناوین شغلی: 

مدیر مالی

همچنین حسابداران پس از مدتی اشتغال به کار حسابداری می‌توانند در سمت مدیر مالی واحدهای تجاری، ایفای نقش نمایند.حسابداران گزارشات مالی را تهیهمی کنند، مدیران مالی فعالیت های سرمایه گذاری را هدایت و برای رسیدن به اهداف مالی بلند مدت سازمان برنامه ریزی می کنند.

تحلیل گر مالی

برای موفقیت در این شغل باید علم اقتصاد و کسب و کار را شناخته و در ارتباطات و ریاضیات مسلط بوده و توان تحمل فشار کاری زیاد را داشته باشید.

 

کارشناس / مدیر فروش

تعیین اهداف فروش، تحلیل داده های بدست آمده از بازار، توسعه برنامه های آموزشی برای نمایندگان فروش سازمان، از وظایف این مدیران است.

 

 ممیز مالیاتی

شما برای سازمان امور مالیاتی کار کرده و بر رعایت قوانین مالیاتی و پرداخت مالیات صحیح و قانونی از سوی شرکت ها و مؤسسات نظارت دارید.

 

کارشناس / مدیر بازاریابی

برای این کار نیاز به راه های خلاقانه برقراری ارتباط با مشتریان از طریق روش هایی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه، ایمیل، پیام کوتاه و ...دارید.

 

البته برای رشته حسابداری طبقه بندی دیگری نیز به شرح زیر بیان می شود:

دفترداری

دستیاری حسابدار

حسابدار

حسابدار رسمی

کارشناس رسمی دادگستری

 

برای هر کدام از گروه ها اطلاعاتی در مورد حقوق، میزان تحصیلات و نوع فرصت های استخدامی در اختیار شما قرار می دهیم.

دفترداری

سطح تحصیلات مورد نیاز

برخی از افراد با مدرک کاردانی حسابداری به عنوان دفتردار استخدام می شوند و افرادی نیز هستند که با دیپلم حسابداری دبیرستان نیز همان شغل را به دست می آورند که طبیعطاً باید مدتی توسط کارفرما آموزش داده شوند. اگر شما به عنوان دفتردار استخدام شدید حتماً باید با نرم افزارهای حسابداری آشنایی داشته باشید. (چه به صورت رسمی یا به صورت تجربی در خلال کار). برای دفترداری لازم نیست که مدرک لیسانس داشته باشید.

 

دفتردار کجا استخدام می شود؟

معمولاً توسط شرکت هایی استخدام می شوند که نیاز یا ابزار لازم برای داشتن حسابدار را ندارند. این گونه شرکت ها دفتردار را برای مرتب کردن فعالیت های روتین مالی مانند پرداخت ها، ترازنامه و خرید ها استخدام می کنند. تولید کننده های کوچک، فروشگاه های زنجیره ای، توزیع کننده ها، موسسات کوچک حسابداری و شرکت های غیر انتفاعی از جمله این شرکت ها هستند. اگر شرکت نیازمند حسابدار باشد با یک حسابدار خارج از شرکت قرارداد خواهد بست.

 

مسئولیت ها و وظایف دفتردارها

بیشتر جزئیات به دفتردارها واگذار می شود. آن ها باید در زمینه مرتب کردن کارهای مالی اصلی که برای شرکت حیاتی است توانا و متعد باشند به عنوان یک دفتردار شما باید بتوانید حجم وسیعی از مبادلات روتین شرکت مانند فروش ها، خریدها و پرداخت ها را دسته بندی کنید. ممکن از شما خواسته شود که مدارک مرتبط با مبادلات را تهیه یا دسته بندی کنید. مثلاً فاکتور فروش، برگه درخواست انبار، رسید و ... . در برخی موارد ارائه گزارش مالی به استفاده کنندگان بیرونی نیز جزو وظایف دفتردار خواهد بود.

 

کار یک دفتردار ممکن است به وسیله یک حسابدار یا یک موسسه حسابداری بازبینی و بررسی شود.

با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی توصیه می کنیم که خود را با آخرین تغیرات نرم افزار و تکنولوژی در زمینه حسابداری به­روز کنید تا موقعیت های مناسب شغلی بیشتری نسیب شما گردد.

 

دستیارحسابدار

سطح تحصیلات مورد نیاز

برخی از افراد با مدرک کاردانی حسابداری به عنوان دفتردار استخدام می شوند و افرادی نیز هستند که با دیپلم حسابداری دبیرستان نیز همان شغل را به دست می آورند که طبیعطاً باید مدتی توسط کارفرما آموزش داده شوند.. برای دستیار بودن لازم نیست که مدرک لیسانس داشته باشید.

مسئولیت ها و وظایف

شرکت هایی که اندازه آن ها به میزانی است که نیاز به یک یا دو حسابدار داشته باشند همچنین اقدام به استخدام یک دستیار حسابدار می کنند تا در انجام کارها به آن ها کمک کند. از آن جایی که وظیفه دفتردار مرتب کردن مسئولیت های مالی اساسی است پس وظیفه دستیار حسابدار تمرکز بر روی مسائل جزئی تر است. مانند مسئول پرداخت ها، مسئول حساب های پرداختنی و ...

 

حسابدار

سطح تحصیلات مورد نیاز

حسابدار باید دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه باشد. در این مقطع واحدهایی در زمینه حسابداری مانند حسابداری های مالی، صنعتی، مالیاتی، درآمد –هزینه، حسابرسی و ... داده می شود. در کنار این ها آموزش هایی که در زمینه business داده می شود توانایی های حسابدار را افزایش می دهد. مانند: رفتار سازمانی، بازاریابی، کامپیوتر، حقوق تجارت، اقتصاد و سیستم­های تبلیغاتی و... . به محض اینکه شما فارغ التحصیل شدید، یک حسابدار هستید اما دقت داشته باشید که حسابدار رسمی نیستید. در برخی از دانشگاه های غیر ایرانی این دو مدرک با گذراندن واحدهای اضافی با هم داده می شوند.

حسابدار کجا استخدام می شود؟

بسیاری از شرکت ها به اندازه ای بزرگ و پیچیده هستند که نیاز به یک حسابدار تمام وقت داشته باشند. شما می توانید به عنوان حسابدار در یک بانک، یک شرکت تولیدی، بیمارستان، موسسات بیمه، شرکت های کارگزاری کار کنید. همچین می توانید به استخدام موسسات دولتی در بیایید.

مسئولیت ها و وظایف

داشتن توانایی حرفه­ای در زمینه مسائل مالی، تنها یک بعد در زمینه موفقیت فرد حسابدار است. کارفرماها به خوبی این را می دانند و ترجیح می هند حسابداری را استخدام کنند که علاوه بر داشتن توانایی مالی، در زمینه سایر مهارت های حسابداری نیز دارای ویزگی هایی باشد.

حسابدار رسمی

سطح تحصیلات مورد نیاز

در ایران برای شرکت در آزمون حسابداران رسمی باید حداقل مدرک لیسانس و شش سال سابقه کار داشته باشید.

کارشناس رسمی دادگستری

کارشناس رسمی دادگستری وظیفه دارد در مواردی که قاضی ، پرونده ای را برای اظهارنظر تخصصی به او ارجاع می دهد، نظر کارشناسانه خود را در مورد موضوع مورد سوال اعلام کند. در واقع باید اینطور گفتکه کارشناسی رسمی دادگستری یک شغل نیست بلکه اعتباری است که به افراد متخصص داده می شود تا در مواقع ضرورت از تخصص شان استفاده شود، البته درآمد خوبی دارد. داشتن تجربه کاری نیز بسیار مهم است به همین دلیل یکی از شرایط جذب کارشناسان رسمی این است که باید حداقل ۵ سال سابقه کاری تخصصی داشته باشند.

 

اساتید گروه حسابداری:

دکتر امین صفرنژاد، دکتر فرزانه پورمهدی، دکتر حسین نبئی

تماس با ما

دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجن
آدرس: استان چهارمحال و بختیاری - بروجن، کیلومتر 2 جاده بروجن - مبارکه، روبروی شهرک صنعتی

کدپستی  :      98555 - 88718
صندوق پستی: 141 - 88715

 تلفن : 03834223812
  نمابر:03834229220

ارتباط با ما:info@iauboroujen.ac.ir

Template Design:Dima Group